0532 349 00 20
slayt.com.tr Profesyonel Slayt Video Animasyon

Slayt

Slayt

       S            L            A             Y            T

Slayt Nedir?

Slayt Türk Dil Kurumunda 26 Eylük 2006’dan beri tam 353.473.898 defa aranan İngilizce’de saydam veya sürgü, kaydırak, saydam resim, sürgülü, kayıcı, geçişli, kaydırmak, kayma, heyelan, akıp gitmek, sessizce kayıp gitmek, kaybolup gitmek gibi anlamlara gelen İngilizce asıllı bir sözcüktür.

Günümüzde ise düğün slaytı, doğum günü slaytı, tanıtım slaytı, ödev slaytı, proje slaytı, sunum slaytı, tanıtım slaytı gibi bir çok amaç için kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişimine bakarsak ateş, tunç, demir, tekerlek, para ve yazı’dan çok sonra fotoğraf bulunmuştur. Resim ve fotoğraf artık duygu ve düşünceleri anlatamaz olduktan sonra işin içine hareketli fotoğraflar yani video veya slaytlar girmiştir.

Kaliteli bir resim yapmak veya kaliteli bir fotoğraf çekmek çok zordur. Tecrübe, ekipman, yetenek ve zaman gerektirir. Hareketli fotoğraflar veya resimler ise video, animasyon veya slaytlardır.

Videolar, animasyonlar veya slaytlar ise bu zorluğun bazen binlerce kez tekrarlanışıdır. 1 kare çok kaliteli olabilir ama slayt veya videolarda bahsedilen binlerce, bazen milyonlarca karedir.

Türkiye’de ilk düğün slayt’ları muhtemelen powerpoint ile yapılmıştı ve powerpoint de İngilizce idi. Sonraki slaytta geç, kaydır anlamında gelen slide kelimesinin okunuşu slayt olduğundan artık sunumlarda kullanılan görsellere slayt adı verilmektedir. İngilizce ‘ de slide diye arama yaparsanız karşımıza sadece bu çıkar:

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.