0532 349 00 20
slayt.com.tr Profesyonel Slayt Video Animasyon

Slayt Hazırlama

Slayt Hazırlama

Özel günlerden sunumlara ve daha pek çok durumda Slaytlar en çok tercih edilen iletişim araçları arasındadır. Slayt Hazırlama kolay bir işlem gibi görünse de, esasında nitelikli bir işin ortaya çıkması için bilgi, tecrübe, yazılım ve emek gerektirmektedir. İlk olarak hazırlanacak slaytın hangi amaç doğrultusunda hazırlanacağı tespit edilerek konuyu en iyi şekilde anlatacak şablon belirlenmektedir. Bu sayede slaytın başlangıcından sonuna bir bütünlük oluşturması sağlanmaktadır.

Slayt yapmak için ilk olarak slayt yapılacak program belirlenmelidir. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen slayt programı Microsoft Office Power Point programıdır. Anlaşılabilir yapıya sahip bu programda yazıların nerede olacağına hangi sırada olacağına, görsellere ve varsa işitsel nesnelere hemen her şeyin belirli bir düzen içerisinde bir araya getirilmesi sağlanmaktadır. Ancak etkileyici ve kendisini izletebilecek slayt yapmak için power point programı kesinlikle yetmeyecektir. Ek yazılım ve bileşenlerin yanında profesyonel destek ve çok güçlü bilgisayarlar gerekmektedir. Çünkü Slayt Programları tıpkı, Photoshop ve benzeri programlar gibi üzerinde hâkimiyet gerektiren yazılımlardır.

Oluşturulmak istenen Slaytın her bir ayrıntısı tek tek ele alınarak, izleyicisine en etkili şekilde kendisi izlettirme adına profesyonel bir ekipten yardım almak, oldukça yararlı olacaktır. Düğün seremonisinde ya da bir toplantıda izleyicileri keyiflendirme, ya da aktarılması gereken bilginini doğru bir şekilde iletilebilmesi için, slaytın doğru biçimde tasarlanması ve düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başarısız bir slayt gösterisi, hem izleyiciyi yorar ve can sıkıcı bir hal almaya başlayabilmektedir. Bu durumda slaytı hazırlayan kişinin emekleri ve daha kötüsü komik duruma düşme riski bulunmaktadır. Çünkü izleyiciler kişinin sunumunu dinlemek için orada bulunmaktadır. Görselliğin etkisiz oluşu ve yazıların düzenlenmesindeki sıkıntılar, izleyiciler üzerinde ters etki yaratacağı unutulmamalıdır.

Slayt düzenlemede konseptin dışına taşmama ve genel ahenginin ilgi çekici olması adına, programa hâkim olunması kimi zaman yeterli olmamaktadır. Çoğu zaman Slayt fon müzikleri bile dikkatle seçilmediği takdirde rahatsız edici olabilir. Dolayısı ile sunumu ya da gösteriyi, alanında profesyonel ekiplerce oluşturmak, kişinin sunum ya da gösteri sırasında hiçbir sıkıntı ile karşılaşmaması demektir. Çalışmaların ardından ortaya hem size hem de izleyicinizin, zevkle seyredecekleri slaytlar çıkacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.